MENU ZAMKNIJ
Minosa Design

O przeszkleniach we wnętrzach. Praktyczność, czy ozdoba?

Witrynka retro wpisana w nowoczesną zabudowę meblową. Kamienica w Warszawie.

Wszyscy wiemy, że projekt wnętrz ma być przede wszystkim użyteczny, praktyczny i ergonomiczny, ale także przy tym – piękny. Jak prezentują się w tym kontekście aranżacje wnętrz, wykorzystujące wdzięczny temat szkła w architekturze? Czy mamy jako projektanci używać delikatnego i z natury swojej ozdobnego materiału, jakim jest szkło – w sposób oszczędny?

Uważam, że każda przesada nie jest dobra. Autor słynnego powiedzenia: „mniej znaczy więcej”, Ludwig Mies van der Rohe stosował szkło – można powiedzieć – w racjonalny sposób, ale też niepowściągliwy. Znamy przecież jego realizacje, jak np. Dom Pani Farnsworth, w którym wszystkie szklane ściany odsłaniają modernistyczne wnętrza. Szkło dekoracyjne, szkło wielobarwne, rustykalne, a także to najprostsze: przezierne, przyciąga swoim pięknym wyglądem i możliwościami jakie daje we wnętrzach.

Chciałabym w tym miejscu omówić moje dwa projekty z wykorzystaniem szkła.

Szafka witrażowa w kuchni… Górna wysokość umieszczenia projektowanej pod wymiar, świecącej różnymi kolorami witryny – to 2,70 m. Wysoko! Szafka pomieści różne przedmioty, które chcemy wyeksponować. Wybaczcie, że jest pusta, ale przed zrobieniem zdjęć nie zdążyłam jej zapełnić.

Tak, jak jest to pokazane na zdjęciach, szafka wpisana została w zabudowę kuchni, a kwadratowe podziały kolorowych, rustykalnych szkiełek, nawiązują do pięknych wypalanych ręcznie kafli, znajdujących się między szafkami, a blatem. Co czyni tę kuchnię ponadczasową? Projekt kuchni łączy w sobie szkło dekoracyjne z praktycznymi podziałami górnych fornirowanych frontów bambusowych. Całość kompozycji witryny i szafek nawiązuje kolorystyką do wyszukanych ozdobnych kafli z Manufaktury: ARTKAFLE Pani Kariny Witkowskiej. Dodam jeszcze, że kafle te są bardzo praktyczne i odporne na zabrudzenia.

Na prezentację szklanych rozwiązań wybrałam jeszcze jedno wnętrze. Aranżacja mieszkania w zabytkowej kamienicy nie była łatwa ze względu na przechodnią i wąską kuchnię. Powstała przestrzeń, w której połączyłam nowoczesność ze stylem retro, przywodzącym na myśl klimat lat 20. XX wieku. Zapoznam Was z witrynami znajdującymi się w kuchni i salonie. W kuchni szkło przezierne pojawia się w witrynkach nadwieszonych nad prostą w formie zabudową szafek kuchennych. Górna wysokość witrynek to : 2,42 m. Witrynki będą zatem praktyczne, ponieważ szklane łuki po bokach – to elementy stałe, a drzwiczki na wprost – to elementy ruchome. Witrynki planuję pięknie podświetlić taśmą LED. Może będzie to światło – kolorowe…? Interesująco prezentują się takie przeszklone szafki na tle nowoczesnej prostokreślnej zabudowy meblowej. I jednocześnie – mamy miejsce na wszystkie kieliszki. Możemy powiedzieć, że witrynki spełniają zarówno funkcję dekoracyjną, jak również – użyteczną.

We wnętrzu mieszkania w kamienicy pojawia się jeszcze jeden motyw szkła – w dużej witrynie o wysokości 335 cm, umieszczonej między salonem, a dwoma mniejszymi pokojami. Zaprojektowana przeze mnie witryna nawiązuje do XIX – wiecznych przeszkleń we wnętrzach kamienic. Wykonana jest z białego matowego szkła, osadzonego w profilach aluminiowych, malowanych również na kolor biały. Szkło matowe – w takiej odsłonie – jak zaprezentuję później na zdjęciach z realizacji – prezentuje się pięknie i pokazuje szlachetny majestat oraz harmonię proporcji. W przeszkleniu tym znajdują się drzwi do dwóch pokoi. Witryna będzie również podświetlona listwami LED. Możemy sobie wyobrazić, jak ciekawy efekt daje nam takie połączenie światła i szkła. Użycie szkła matowego w tym projekcie wnętrz jest w pełni użyteczne – pozwala zachować prywatność. Szkło w tym przypadku spełnia też rolę dekoracyjną i historyzującą. Witryna podkreśla czas i miejsce lokalizacji wnętrza w starej pięknej kamienicy i wpisuje się w niepowtarzalny międzywojenny styl ART DECO.