MENU ZAMKNIJ
Minosa Design

Kuchnia klasyczna i jej modyfikacje

Jestem architektem wnętrz z Białegostoku; pracuję też na terenie Podlasia, województwa mazowieckiego z dużym akcentem skierowanym na Warszawę, gdzie – jak wiemy – rynek projektowania wnętrz rozwija się prężnie i przyciąga architektów takich, jak ja.

Kuchnia klasyczna ze swojej nazwy kojarzy nam się z wiecznie aktualnym, podstawowym stylem klasycznym, wykorzystującym proporcje złotego podziału, stylem o pięknych, prostych, ale też wyszukanych detalach, ornamentach. Obecnie można zaobserwować swoiste przemieszanie stylów w naszych wnętrzach. Oglądamy zdjęcia realizacji projektów wnętrz kuchni w internecie… Kuchnia klasyczna, prowansalska, skandynawska, amerykańska, loftowa, a także eklektyczna, czyli taka, gdzie znajdziemy różne fragmenty pierwowzorów.

Czy taka wielostylowość to dobry kierunek w projektowaniu wnętrz?
Uważam, że każdy przesyt, dysonans w sztuce designu jest złym drogowskazem dla nas projektantów. Natomiast podoba mi się łączenie różnych kierunków z umiarem i wyczuciem smaku. Taka jest projektowana przeze mnie kuchnia w Nowodworcach pod Białymstokiem. Meble w tym projekcie zostały nieco unowocześnione, a swobodny styl przywołuje obrazy kuchni amerykańskich.

Kuchnia ta – na życzenie klientki – jest pozbawiona zbędnych, „babcinych” ozdobników. Prezentuje ona prostotę i bezpretensjonalność. Przestrzeń nie jest sterylna, a ciepła kolorystyka szarych frontów wprowadza nas w atmosferę domową. Kuchnia w Nowodworcach to przykład na to, że w prostocie formy kryje się jej potencjał.